Ostatní akce

 

 

KŘEST TRAMVAJE " JAN HRUŠKA" v Brně na náměstí Svobody 22-12.2016 ve 13 hod. -

Na Jana Hrušku si jistě mnozí obyvatelé Řečkovic a čtenáři našeho zpravodaje dobře pamatují. Vždyť stěží lze zapomenout na laskavého, přátelského člověka, který svýma moudrýma a usměvavýma očima co vzácné hosty vítával návštěvníky, kteří vstoupili do drogerie na Banskobystrické ulici, druhdy jediné v Řečkovicích, o niž pan Hruška po léta jako vedoucí a současně i prodavač svědomitě pečoval.

Jeho hluboce lidská povaha, v níž slunce mělo vždy vrch, otevírala mu cestu k mysli každého, s nímž se setkal. Divu proto není, že prostory řečkovické radnice téměř nestačívaly těm, kdož přišli se potěšit pohledem na Hruškovy obrázky, které několikrát ozdobily její síně.

Malování se totiž Janu Hruškovi stalo hlubokou láskou a zálibou. Jeho vášeň pro naivní tvorbu jej dovedla až na samotný vrchol tohoto umění. Mnohá světová ocenění, určená jen těm nejlepším, zamířila do jeho rukou jako zaslouženému vítězi řady výstav insitní tvorby, lhostejno zda v naší zemi či za jejími hranicemi, ozdobivše jej po zásluze titulem Mistra.

Mistra Jana Hrušky okrášlily již řadu svátečních vydání Řeči. Jejich jímavá, prostá poetika, filigránskými motivy zachycující svět čistého srdce, stěží najde přemožitele v přiblížení onoho obtížně zachytitelného pocitu, jenž náleží toliko času adventnímu a Vánocům.

Volba oněch maleb nebyla skutkem náhodným. Mistr Jan Hruška, byť pocházel z nedalekých Lysic, získal k naší čtvrti nesmírně blízký vztah. Řečkovice se mu staly druhým domovem a ve svém nitru jim vyhradil místo z nejčestnějších. Svou úctu k nové domovině vyjádřil i darováním ojedinělé kolekce obrazů naší městské části, jež vtiskly půvabné kouzlo jedné ze síní řečkovického zámečku, jejich autorovi zasvěcené.

Věru, nebylo proto třeba dlouhého zvažování, když naskytla se příležitost vzdát hold významné osobnosti naší městské části. Zanedlouho tak ponese jméno Mistra Jana Hrušky jedna z brněnských tramvají a v jejím nitru připomene pamětní deska odkaz tohoto neobyčejného člověka, šíříc jeho poselství radosti z poezie života, jíž zasvětil svůj osud i tvorbu.

 

Podobné akce pořádané na Slovensku: INSITA 2016

insita_2016_web3

 

http://www.severovychod.sk/udalosti/insita-2016-vo-vihorlatskom-muzeu-v-humennom/

Výstava současné České a Slovenské naivní tvorby Kutná hora 20.11.2016- 30.12.2016 - Mezinárodní výstava naivního umění, Galerie naivního umění, Husova 143/18, Kutná Hora

Translate »