Napsali o nás

PRO VELKÝ ZÁJEM JE VÝSTAVA Naivní umění  PRODLOUŽENA  DO 17. února 2019.

 

Naivní malíři vystavují v Malé Královopolské galerii

10.01.2019 18:40

Po téměř půlroční přestávce se 9. ledna 2019 znovu otevřela Malá Královopolská galerie na Husitské ulici č. 1 v Brně. Příčinou této přestávky byla rekonstrukce, po jejímž ukončení mají výstavní prostory bezbariérový přístup. Rekonstrukci finančně zajistil Úřad městské části Brno-Královo Pole. Galerie se totiž nachází v předsálí jeho obřadní síně.

První výstavu věnovalo umělecké sdružení Parnas naivním umělcům. Návštěvníci mohou zhlédnout kolekci 48 obrazů ze sbírky Spolku přátel naivního a amatérského umění. Není bez zajímavosti, že na většině obrazů jsou zachyceny různé podoby Státního zámku v Lysicích. Proč, to na vernisáži vysvětlila kastelánka zámku Martina Rudolfová: „Tato díla vznikla přímo v Lysicích. V loňském roce se tam konal už pátý ročník tradičního mezinárodního setkání naivních umělců. Volba lysického zámku není také náhodná. V Lysicích se totiž narodil Josef Hruška, jeden z nejznámějších českých naivních umělců.“

O lysických setkáních hovořil také předseda Spolku naivních a amatérských umělců Ladislav Pukl, který výstavu koncipoval. Uvedl, že loňského setkání se zúčastnili umělci nejen z České a Slovenské republiky, ale také z Izraele, Finska, Rumunska a Slovinska.

Obrazy, které můžete vidět v Malé Královopolské galerii, potěší oči i srdce. Jsou malovány s velkou představivostí, fantazií a podivuhodným smyslem pro barevnost. Krajiny oživují lidé v historických kostýmech i v současném oděvu. Mnozí umělci si pro výtvarné ztvárnění zvolili i pohádkové motivy. Kromě námětů z Lysic návštěvníky jistě zaujmou třeba vesnické výjevy Miroslava Potomy ze Slovenska, krajiny Marji Hammalainen z Finska nebo Dušana Chaloupky z Brna.

Výstava naivních umělců potrvá v Malé Královopolské galerii do 25. ledna. Je volně přístupná od pondělí do pátku, a to v době od 13.00 do 17.30 hodin.  (vr)

Vlevo: Viorica Farkas: Zámek Lysice – Vpravo: Jana Chroustová: V zámecké zahradě

 

V Malé královopolské galerii rozdávali radost naivisté.

/Příspěvek do" Královopolských listů"

Kolekci téměř padesáti obrazů a několika plastik českých, slovenských, finských, izraelských a rumunských naivních amatérských umělců představil počátkem jara v Malé královopolské galerii na Husitské 1 Spolek přátel naivního a amatérského umění, z.s., z Lysic na výstavě "Obrázky pro radost". Veselé nekomplikované obrázky, malované srdcem, neboť je tvoří umělci bez výtvarného vzdělání, obrazy oplývající barvami a jednoduchou, téměř dětskou radostí, zvaly ze zdí galerie návštěvníky ke společnému radostnému prožívání světa. Toto poselství vyjádřil přiléhavě Dušan Chaloupka, jeden z vystavujících naivistů: "Svět se potýká s mnoha problémy. Naivní umění se i na tento svět dívá naivně a chce a dělá jej lepším, s nadějí a optimismem". Však také při zahájení výstavy, na kterém v kulturním programu zazpívali studenti brněnské konzervatoře Vladimír Jindra a Kateřina Jurečková, a jež slovem doprovodila kastelánka lysického zámku Martina Rudolfová, se celá, ve švech praskající galerie, usmívala.

Spolek přátel naivního a amatérského umění, z.s., který působí již čtvrtým rokem na Státním zámku v Lysicích, pořádá každoročně v jeho prostorách Mezinárodní pracovní setkání naivních amatérských umělců z pěti jmenovaných zemí. Volba místa má své opodstatnění, neboť právě v Lysicích se narodil jeden z předních českých naivistů Jan Hruška (1918-2004). V inspirativním prostřední národní kulturní památky vzniká jedinečná sbírka, neboť každý z umělců zde vždy po skončení sympozia zanechá jedno své výtvarné dílo.

Jana Novotná

Pozvánka do zámku v Lysicích

30.03.2017 10:10

    Jako většina památek ve správě Národního památkového ústavu, otevře o víkendu své brány i Státní zámek Lysice.

    V sobotu 1. dubna v 10.30 hodin bude zahájena celosezonní a mezinárodní výstava s názvem Obrázky (a nejen) pro radost. Představí se na ní malíři a řezbáři z České republiky, Finska, Izraele, Rumunska, Slovinska a Slovenska.

V 11 hodin potom rytířské vlajky symbolicky odmávnou začátek návštěvnické sezony. Šermíři z brněnského Bravo Teamu uvedou představení nazvané Audience.

Státní zámek Lysice patří k nejvíce navštěvovaným památkám v regionu (v loňském roce jej navštívilo téměř 34 tisíc návštěvníků). I letos je připraveno pro návštěvníky několik novinek. Při prohlídkách zámeckých komnat a sálů budou mít obdivovatelé historie možnost podívat se i do prostor, které byly dříve nepřístupné. Například do spojovací chodby mezi přízemím a druhým patrem či do nárožní věžičky mezi východním a severním křídlem. I přes zimu se na zámku usilovně uklízelo a ošetřoval se dochovaný mobiliář. Práci měli také restaurátoři, například u knihovní skříně v jedné ze zámeckých knihoven.

Přístupná už bude rovněž zámecká zahrada, která je unikátní svojí sloupovou kolonádou a terasovitým založením. A právě přípravě na obnovu této zahrady, a také zámeckého zahradnictví s jedinečnou oranžerií a fíkovnou se bude správa zámku po celý rok intenzivně věnovat. Jde o projekt na obnovu zahradních, stavebních i restaurátorských prací pro dotaci IROP z evropských fondů. Pokud se podaří finance (110 milionů Kč) získat, vrátí se zahrada do podoby z konce 19. století. Náročná rekonstrukce by měla proběhnout během dvou až tří let.

Pro letošní rok je tradičně připravena celá řada kulturních akcí, výstav a koncertů. Tou první bude oblíbená výstava květinových velikonočních a jarních aranžmá Jaro na zámku v barvách. Proběhne od 7. do 17. dubna, tedy i na Velikonoce.  (vr)

Dění na zámku je podrobně zveřejněno na www.zamek-lysice.cz.

Obrázky opravdu pro radost

26.03.2017 16:50

    Malá Králopolská galerie v Brně patřila ve dnech 8. až 26. března 2017 unikátní výstavě, nazvané Obrázky pro radost. Šlo o kolekci téměř 50 obrazů ze sbírky Spolku přátel naivního a amatérského umění. Tato díla vznikla většinou na tradičních mezinárodních setkáních, které spolek pořádá v exteriéru Státního zámku v Lysicích. Proč právě tam? V Lysicich se totiž narodil jeden z předních českých insitních umělců Jan Hruška.

Vystavené obrazy a dřevořezby vytvořili nejen umělci z České republiky, ale také z Izraele, Finska, Rumunska, Slovenska a Slovinska. Vytvořili je s velkou představivostí, bezprostředností a nenuceností. Viděli jsme půvabné krajiny, kde se lidé navzájem setkávají, baví, prožívají hezké chvíle. Krajiny, kde se na chvíli zastavil čas. Proto může mezi současníky zavítat i historická postava – spisovatelka Marie von Ebner Eschenbach, a to na obrázku malířky Jany Chroustové. Miroslava Potomu inspiroval život na slovenské vesnici, kde je zvlášť o Velikonocích veselo. Marja Muusa Hamalainen z Finska namalovala domeček na vysokém kopci. Ale pozornému divákovi neunikne, že ani tady nechybějí lidé – užívají si pohodu na houpačce. Orna Geva z Izraele si pro inspiraci zašla do galerie, plné portrétů. Na jednom z nich je muž, jehož tvář zdobí knír. Tento knír ovšem přerůstá rám obrazu. Neubráníte se úsměvu!

Na obrazech samozřejmě nechybějí ani pohádkové motivy. S prožitkem je maluje Dušan Chaloupka, třeba pověst o hadovi se zlatou korunkou. Izraelská malířka Carolina Karpati zase oblékla sovu, papouška a pštrosa do historických kostýmů. Minua Lehvaslaiho z Finska zabydlela zimní zámek nejen lidmi, ale také zvířátky. A místo soch postavila na nádvoří sněhuláky. Každý z vystavujících umělců má prostě svůj nezaměnitelný rukopis, i když volí různou techniku malby.

Organizátoři výstavy připravili pro návštěvníky jedno milé překvapení – několik obrazů, které vytvořil Jan Hruška. Používal při malování zvláštní techniku – nanášel barvy jehlou. Proto vypadají jeho obrazy jako vyšívaná díla.

Musím se přiznat, že jsem z výstavy naivistů odcházela velmi nerada. Jejich obrazy svou barevností a hravostí opravdu vzbuzují radost a optimismus. Obojího je nám v této nelehké době velice zapotřebí.

VĚRA RUDOLFOVÁ

P.S. Pokud jste výstavu Obrázky pro radost neviděli v Brně, mám pro vás dobrou zprávu. Tuto výstavu si můžete od l. dubna do 30. října – tedy po celou návštěvnickou sezonu – prohlédnout ve velké výstavní síni Státního zámku Lysice.

21. 8. 2015

Novinky.cz - Naivní umělci na zámku v Lysicích
NPU - Naivní umělci na zámku v Lysicích Naivní umění

Translate »