Dušan Chaloupka

Dušan Chaloupka

Malíř,Brno, ČR
Narozen: 1935 v Boskovicích
Znamení zvěrokruhu : Váhy
Vzdělání : Vysoké učení technické v Brně
2012 V Galerii Otakara Kubína v v Boskovicích.
POČET SAMOSTATNÝCH/ SPOLEČNÝCH VÝSTAV:
8/ 16

TECHNIKA:

Akryl na plátně

Dušan Chaloupka

Po vystudování vysoké školy pracoval jako projektant v Cheposu. Náměty měl dlouho v mysli a při poznávání světa se zamýšlel nad tím, jak by je ztvárnil on. K systematickému malování se dostává shodou náhod až ve svých 75-ti letech. Z umění jej během cest zaujaly zejména egyptské kresby z chrámů a hrobek starověkého Egypta, které byly dávným podmětem k zahájení vlastního výtvarného projevu. Základem jeho obrazů není optický vjem, ale představa, co by na obraze mělo být za námět.Ta představa je téma-duch obrazu. Je to asi tak, jako když se pracuje s dětskou duší nebo s divadlem. Tak vznikají obrazy jen v představě a utvářejí se v mozku a teprve následně vznikají na plátně. Je tu patrný rozdíl oproti malování modelu nebo krajiny. Osobní vztah k světu vyjadřuje tím, že by obraz měl navazovat dobrou náladu mysli, skrývat něco tajemného-jako poselství, a mít nejenom ducha , ale také duši. Obrazy signuje DuCh
Toto by obraz měl říct, kdyby uměl mluvit, když ráno odcházíme z domu:
Haló , HALÓ .. tady jsem. Tak se na mne konečně koukni. No konečně! Tak trošku se usměj a vykroč správnou nohou, ať se Ti dnešní den vydaří a vrať se v pořádku domů, abychom se zase mohli vidět.
MOTTO:
Svět se potýká s mnoha problémy . Naivní umění se i na tento svět dívá naivně a chce a dělá jej lepším s nadějí a optimizmem.
MOTTO:
The world faces many problems. Naive art looks at this world in a naive way and it makes it better with the hope and optimism.

chaloupka.d@outlook.cz

http://gallery-duch.webnode.cz

GALERIE
Translate »