JANA CHROUSTOVÁ
ROK, ZEMĚ A MÍSTO NAROZENÍ:
1975 ČR PRAHA
ZNAMENÍ ZVĚROKRUHU:  VÁHY
VZDĚLÁNÍ:
Vyšší škola publicistiky, Praha
PRVNÍ SAMOSTATNÁ VÝSTAVA:
2007,PRAHA Galerie“ U zrzavýho kocoura“
TECHNIKA MALOVÁNÍ:
Olej na plátně
POČET SAMOSTATNÝCH/ SPOLEČNÝCH VÝSTAV 5/10
Žije a tvoří v Praze. „Naivní obrázky pro radost“ maluje od roku 1998. Svůj styl našla ihned. Namalovala první balón a bylo rozhodnuto. Měla štěstí a zakotvila v galeriích zaměřených na naivní umění. Námětem jejich obrázků pro radost bývají krajiny a v nich drobný příběh nebo situace všedního dne. Aniž by o to usilovala, zpětně se při pohledu na namalovaný obrázek dozvídá, že maluje lidi a zvířata s laskavou nadsázkou, s dětskou důvěrou a se schopností nacházet drobné radosti všude kolem. Jsou to krajiny, kde si lidé vzájemně přejí, baví se, jsou něčím rozradostněni, někým nadšeni, váží si hezké chvíle. Jsou to krajiny setkání, zastaveného času. Obrázkem může právě v tu chvíli projíždět parní lokomotiva, či přelétnout dávný aviatik.
První plátno a prostředky k malování jí dala sousedka a malovala nejprve anglické koně v naivním stylu. Na obrazech ráda umisťuje lidičky a létající předměty. Byla vždy obklopena lidmi, kteří se zabývali kulturou. Náměty čerpá z vlastních prožitků a z námětů při četbě z literatury. V roce 2014 vydala knižně i svoji prvotinu “ Naivní detektivka z knihovny“ ,kterou si sama ilustrovala. Také Ilustrovala nové vydání knihy „Bylo nás pět“ od Karla Poláčka a několik dalších knih.
Říká, že každý jsme na tom světě jiný, a my naivní, se prostě vyjadřujeme takto, protože to ani jinak neumíme, a až zpětně zjistíme, co jsme to a proč jsme to namalovali, nebo se můžeme zamyslet, proč tak malujeme. Všude na jejich obrazech jsou diváci, někdo se něčím kochá, někdo něčemu fandí, někdo je fascinován. Je to způsob myšlení a vidění světa, ve kterém je nám buď dobře a nebo ne. A my to holt máme tak, jak to máme. A proto malujeme, jak malujeme.
Tvoří obrázky pro radost druhým a svoje starosti si ukrývá ve svém nitru
janaobrazky@seznam.cz
Web: www.obrazkyproradost.cz
  • MOTTO:
  • Byla bych ráda, kdyby svět byl takový, jaký jej maluji, abych si mohla klidně lehnout na záda, zavřít oči ba přitom se cítit v bezpečí. A malujme svobodně!
  • MOTTO:
  • I’d be happy if the world was the way I draw it so I could peacefully lie on my back, close my eyes and feel safe. Let’s paint freely !
GALERIE
Translate »