Petr Novotný

Petr Novotný

Nar.: 1980, Svitavy
Vzdělání: Vyšší odborná škola restaurátorská
První samostatná výstava: Vendolí u Svitav
Společné výstavy: 5
Petr Novotný se řezbou  aktivně zabývá od roku 2003. Je samouk, v práci však těží ze své dřívější záliby, kterou byla kresba a později i malba.V té době  ještě neměl tušení, že se jeho láskou a povoláním stane řezba. Na  výtvorech je patrná snaha o detail a přiblížení se k předloze. Je přitahován přírodou, jež mu dává energii a inspiraci. Její projevy se snaží zachytit ve výrazech lidí a zvířat.
Jako materiál mu nejvíce slouží lipové dřevo, které, je-li dobře vybráno a upraveno, poskytuje mnoho možností pro ztvárnění detailů i pro povrchovou úpravu. Nejraději však své výtvory ponechává v co nejpřirozenější podobě, aby vynikla textura a barva dřeva. Často používá včelí vosk a různé oleje, zdůrazňující přednosti dřeva.

Už jako malý kluk  rád chodil k dědovi do dílny, kde  poznal vůni lipového dřeva. Zde si také vypěstoval vztah  k lesu a jeho tajemství, jež děda dokázal ztvárnit na vyřezávaných vázách a talířích. Odtud  pak čerpal inspiraci, když zkoušel vyrábět první vyřezávané fajfky s loveckými motivy. Dýmky jsou krásné předměty, v nichž se snoubí výtvarná krása s užitnou hodnotou.Postupem času  se více soustřeďoval na drobnou plastiku. Snažil  se vyhovět přání zákazníků a tak vznikala díla mnoha podob.
Odtud byl už jen krůček ke tvorbě betlémů, jež mají u nás dlouhou tradici.
Betlémy  mají v sobě něco, co je odlišuje od jiného umění. Pro někoho je to vůně Vánoc nebo pokojné rozjímání. Pro něj je to také příběh o lidech, jejich zvycích, řemeslech a také příběh samotného tvůrce betléma.
Má rád stará řemesla, z nichž je cítit pravdivost, poctivost a skromnost našich předků.
Ač není křesťan, ke kříži má zvláštní vztah. Rád jej ztvárňuje dle představ.

Web: www.rezbarstvinovotny.eu

Translate »