MICHAL ŠKROVINA

ROK A MÍSTO NAROZENÍ: 1940 v Turčianskom Svätom Martine, Slovensko
ZNAMENÍ ZVĚROKRUHU: Váhy
VZDĚLÁNÍ: VUT BRATISLAVA obor architektura
PRVNÍ SAMOSTATNÁ VÝSTAVA: 1991, Bratislava
POČET SAMOSTATNÝCH/ SPOLEČNÝCH VÝSTAV: 13  / 28
Jeho předkové patřili k představitelům kulturně-společenského života na Slovensku.Vystudoval architekturu v Bratislavě a v Praze. Již během studia spolupracoval se „Slovenským národným múzeom v Martine“ na dokumentaci lidové architektury a projektech jejího přenosu do skanzenu v Martině.
Další studium lidového umění jej přivedlo k malbě na skle. První obrázek namaloval v 70-tých letech a dodnes vede kurzy malby na sklo.
Vystavuje od roku 1981. Mezníkem v životě mu byl rok 1982, kdy Štefan Tkáč zařadil jeho obrázky do kolekce slovenského lidového umění. Získal řadu slovenských uměleckých ocenění a celé jeho dílo je systematicky popsáno v publikaci Marty Pastierikové “ Michal Škrovina -Príbehy z mojho života“
Nejprve maloval biblická témata ovlivněná sakrálními památkami. Rád maluje rodný Turiec, který v něm vyvolává vzpomínky na rybolov, vánoce, zabíječky, mrskut svatby a jiné události na vesnici. Také jeho oblíbeným námětem jsou ježibaby které nejsou zlé, ale naopak milé moudré stařenky, se kterými se setkával v dětství. Kromě malování se také úspěšně zabývá vyřezáváním pohyblivých figurek a kašírováním benátských masek.
Účast na setkání v Lysicích: 2014, 2015, 2016, 2017
MOTTO: Něco ve mně je, co mne nutí malovat.

MOTTO: There is something inside of me that forces me to paint.

GALERIE
Translate »